Przejdź do treści

O bezpieczeństwie twoich haseł

  • przez

Witam, cześć!

Dziś stawimy czoła naszym koszmarom!
8 znaków, duże litery, cyfry, znaki specjalne i weź to wszystko spamiętaj… chodzi o nasze ukochane hasła.
Nikt tego nie lubi…my też! 

Panik meme man Sticker | Katzenaufkleber, Danke meme, Shrek meme

Ale czym jest hasło?

Hasło to ciąg znaków, który chroni dostęp do naszych portali społecznościowych, banków a nawet baz budowanych z miliona poduszek i koców za naszego dzieciństwa 😀
Często jest to jedyna forma zabezpieczenia przed nieuprawnionym dostępem do naszych zasobów, dlatego warto poświęcić trochę czasu hasłom, więc przyjrzymy im się bliżej.

Jakie powinno być hasło?

SILNE! (stówa na klatę minimum)
Co chwila pojawiają się jakieś nowe wytyczne do tworzenia nowych haseł. Najpierw było, żeby regularnie zmieniać hasła, obecnie już się tego nie zaleca, Raz żeby tworzyć z 'randomowych’ znaków teraz, że jednak nie. I to się będzie zmieniać. Prościej mówiąc, ma być skomplikowane i trudne do odgadnięcia. 

Problem obecnych czasów

Obecnie jakby na spokojnie sobie policzyć to prawie każdy ma przynajmniej z 5 kont, które zabezpieczone są hasłem a nierzadko się zdarza, mieć takich kont 20, 30 a nawet 50. Z racji tego, że człowiek często jest leniwy, to nie chce mu się pamiętać 50 haseł. Dlatego sprytni my zamiast pamiętać 50 haseł, będziemy pamiętać tylko jedno i ustawimy wszędzie to samo hasło. Szach! Tylko w momencie, kiedy ktoś zdobędzie nasze hasło w jakiś sposób, zna też hasło to wszystkich naszych portali. Tutaj już jest Mat! Jakie są konsekwencje wycieku haseł? Na to sobie możecie odpowiedzieć sami, czego te hasła chronią. 

Warto trzymać się kilku poniżej podanych zasad, które sprawią że bezpieczeństwo zdjęć waszych kotków ukrytych w folderze zabezpieczonym hasłem, będą bezpieczniejsze!

  1. Im dłuższe tym lepsze

    Nie ma hasła, którego nie da się złamać, ale jeżeli te hasło jest długie, to trudniej maszynie jest jej złamać albo przypadkowe odgadnięcie przez innego człowieka. Długością hasła kupujemy sobie czas. Obecnie zaleca się przynajmniej 8 znaków co jest wg. mnie absolutnym minimum. Na szczęście już prawie każdy postawił takie wymagania czy tworzeniu kont.

  2. Cyfry, duże litery, znaki specjalne

    Kolejny czynnik, który znacznie utrudnia odgadnięcie hasła lub jego złamanie to stosowanie różnorodnych znaków, takich jak cyfry, duże litery i znaki specjalne. A jak już użyjemy znak € to już w ogóle, nikt nie odgadnie, bo nie wiele osób potrafi go wpisać. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  3. Ciotki taty wujka stryja pies.

    Twórzcie hasła, które nijak są powiązane z wami, z waszymi dziećmi, rodziną, psami, kotami ani chomikami. Nie raz spotkałem się z hasłem . Takie hasło naprawdę nie trudno odgadnąć. To samo tyczy się nazw portali, jeżeli to hasło jest przykładowo do Twarzoksiążki to nie używajmy nazwy serwisu w haśle.

  4. Kombinacje które nie mają większego sensu.

    Wielu ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa obecnie uważa, że zamiast tworzyć hasła z losowo(nie da się) wybranych znaków, lepiej tworzyć hasła, które zawierają jakieś absurdy typu: UNogiSpadaNaCzteryKrzesłaKot. Tego typu hasło nie wprowadza się w żaden schemat, który pomógłby oprogramowaniu łamiącym hasło na jego złamanie. A i taka sugestia, nie zapisujcie haseł na żółtych karteczkach. 
     Tutaj przykład silnego hasła ale noo.. come on!

  5. Co portal to inne hasło

    Jeden z ważniejszych jak i nie najważniejszy punkt! Czy to bank, czy facebook a nawet tymczasowe konto na jakimś forum, do każdego portalu używaj INNEGO HASŁA! Spytasz, dlaczego? Przecież nie spamiętam tych haseł! Wycieki danych były, są i będą cały czas się zdarzać, wyciekają też hasła(często niezabezpieczone). W momencie kiedy jest wyciek danych, cyberprzestępcy próbują to hasło dopasować do wielu innych portali z automatu, właśnie dlatego, że ludzie stosują te same hasła. Dlatego ważnym elementem jest stosowanie różnych haseł. A jak je wszystkie spamiętać?

  6. Nie pamiętaj swojego hasła!

    Nikt nie ukradnie od Ciebie hasła, jeżeli sam/a nie będziesz go pamiętać!
    W tym punkcie chodzi nam, żebyście używali menedżerów haseł.

Co to jest ten, menedżer haseł?

To takie miejsce, gdzie przechowujemy nasze wszystkie hasła w jednym miejscu. Ale czy to bezpieczne trzymać tak wszystkie hasła w jednym miejscu? W tym przypadku tak, pod jednym warunkiem, nasze główne hasło jest jest naprawdę  bardzo silne.
Hasła w menedżerach są przechowywane w bezpieczny sposób(zaszyfrowane), a my jedynie musimy pamiętać nasze główne hasło do samego menedżera haseł. Często tego typu oprogramowanie podaje informację, który serwis stracił wiarygodność(wyciek danych) i należy zmienić hasło.

Polecamy kilka taki menedżerów.

  • Last Pass
  • Keepass
  • 1password
  • Google Chrome posiada taki menedżer haseł ( tak to ten, kiedy się pyta czy zapisać hasło do serwisu)

Dzięki wtyczkom do przeglądarki, dane logowanie często same się nam uzupełniają w formularzu logowania. Wielu haseł dzięki takiemu rozwiązaniu i tak już nie pamiętam. 

Ale przecież każde hasło da się złamać!

Zgadza się, zajmuję to czasem od kilku minut to wielu lat, ale da się. To więc jak się zabezpieczyć w 100% przed włamaniem na konta? 
Na szczęście istnieje takie rozwiązanie, które na to pozwala. Jest to klucz U2F.

Strona główna | kluczebezpieczenstwa.pl

Jest to rodzaj dwuetapowej weryfikacji podczas logowania na dane serwisy. 
Polega to na tym, że wciąż podajemy nasz login i hasło a następnie podpinamy dany klucz czy to za pomocą USB, NFC czy bluetooth i potwierdzamy logowanie za jego pomocą często poprzez jego dotknięcie. 
Nie zarejestrowano jeszcze przypadku złamania tego rozwiązania, wiec równie dobrze, możecie swoje hasła upublicznić i to do momentu, kiedy ktoś fizycznie nie zdobędzie waszego klucza nie zaloguję się.

W tych kilku prostych krokach, dowiedzieliście się jak tworzyć silne hasła, jak je chronić i dlaczego są one tak ważne. Są to po prostu nierzadko jedyne formy zabezpieczenia przed nieuprawnionym dostępem do naszych kont bankowych, portali randkowych i tak dalej. 

Zapraszamy również na naszą stronę na FB, gdzie będziemy informować o naszych kolejnych wpisach! Facebook

Jeśli interesuję Cię czym się zajmujemy, _kliknij tutaj_ .

Niech Wi-Fi będzie Ci dostępne! I pamiętaj do niego hasło 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *