Przejdź do treści

Jak zabezpieczyć domową sieć Wi-Fi

  • przez

Dzisiejszym tematem jest sieć WLAN, a dokładniej, jak zabezpieczyć domową sieci Wi-Fi. Zróbmy to!

Jak wiemy, „Dom jest tam, gdzie Wi-Fi łączy się samo”…Co za tym idzie, niektórych domem można nazwać znaną nam restauracje pod złotymi łukami, ale o hotspotach kiedy indziej.  

Dla przeciętnego użytkownika ważne jest, by wiedzieć, do jakiej sieci się połączyć i żeby mieć do niego hasło. Fajnie by jeszcze było, żeby hasło było proste do wpisania na telefonie. Nie zalecamy tego ostatniego o czym więcej w dalszej części artykułu.

Pokonaj strach!

 W momencie, gdy przychodzi do konfiguracji domowego routera, zaczyna się problem. Często nie potrafimy poprawnie skonfigurować router lub po prostu nam się nie chce. I przekładamy tą ważną część w nieskończoność. Dla większości to ma działać a nie 'wyglądać’.

Dlatego jeśli chcesz, żeby nikt nie ’wykradł’ twoich tajnych zdjęć z ukrytego folderu z przesłodkimi zdjęciami kotków, zachęcamy wykorzystać kilka poniższych wskazówek. 

 

KONFIGURACJA ROUTERA

  1. Zmień domyślne dane logowania do routera Wi-Fi! 

    Dane do logowania typu admin/admin zna każdy, są one zawarte w kodeksie informatyka zaraz po punkcie „wyłącz i włącz”, dlatego że producenci ustawiają takie dane logowania na start by nie było problemu z wstępnym zalogowaniem się do urządzenia. Pamiętajcie, żeby ustawić silne hasło, warto używać różnego rodzaju menedżerów haseł, by bezpiecznie je przechowywać.
     

  2. Zmień nazwę sieci. 

    Nazwą sieci jest inaczej zwany SSID, ważne, żeby nazwa sieci była unikatowa, by uchronić się przed tzw. Atakiem tęczowych tablic. Łatwiej też nam potem w gąszczu sieci, znaleźć, która jest nasza i pozwoli nam to na komfortowe podłączanie kolejnych urządzeń do Wi-Fi. 
     

  3. Ustaw silne hasło do sieci! 

    Ten punkt jest obowiązkowy! Czas na ustawienie hasła do Wi-Fi. Chodzi o hasło, które trzeba będzie wpisać na Twoim urządzeniu, by się połączyć z naszej sieci. Często hasło do połączenia się, jest wydrukowane na naklejce na obudowie routera Wi-Fi. Zmień je! Hasło musi być silne, może być to jakieś krótkie zdanie, które nie ma sensu np. „KotSpadaNaCzteryKrzesłaUNogi„. W tym momencie somsiadowi już wujek google nie pomoże ze znalezieniem domyślnych haseł do twojej sieci. 
     

  4. Szyfrowanie sieci. 

    Kolejną ważną rzeczą jest wybranie protokołu szyfrowania. Podstawowym, ale mało bezpiecznych standardem jest WEP, jest on podatny na włamania i ataki. WEP jest obsługiwany przez starszy sprzęt. Nie chcemy go używać. Najlepszym wyborem będzie WPA2, choć to rozwiązanie też nie jest idealne, ale jest wystarczająco solidne. 
     

  5. Zdalny dostęp.

    Coraz częściej Routery mają możliwość zalogowania się do nich spoza naszego domu. Mało kto ma potrzebę monitorowania swojej sieci. Z tego powodu, radzimy wyłączyć tę funkcję by zamknąć kolejną furtkę do naszego routera. 
     

  6. Sieć gościnna.

    Nie wszystkie routery obsługują sieć gościnną, ale jeśli twój jest na tyle super 'czerwony=szybki’ i obsługują te funkcję to warto ją włączyć. Nazwij sieć gościnną np. „Tylko dla super gości”, nadaj jej silne, inne niż do twojej sieci hasło i możesz je udostępniać znajomym i rodzinie. Sieć wtedy będzie odseparowana od twoich urządzeń…i waszego tajnego folderu. ( ͡° ͜ʖ ͡°) 
     

  7. Aktualizuj Firmware swojego routera.

    Czasem warto poświęcić paręnaście minut by zaktualizować oprogramowanie swojego routera. Regularnie aktualizując Twój router eliminujesz błędy i ewentualne luki systemu, za pomocą których, ktoś nieproszony może się dostać do Twojej sieci.
      

  8. Zasięg sygnału Wi-Fi. 

    Jeżeli mieszkasz w bloku mieszkalnym, warto jest ustawić zasięg sygnału w taki sposób, by była ona dostępna tylko w Twoim mieszkaniu. 
     

  9. Ukryj Sieć. 

    W Ustawieniach routera możemy również ukryć naszą sieć, tzn. Że Twoja sieci nie będzie się wyświetlać jako możliwa do połączenia. Najczęściej wyświetli jako Ukryta sieć i wtedy, by móc się do niej zalogować, nie wystarczy tylko hasło ale również Twój SSID czyli dokładna nazwa sieci.

 

To było raz, dwa… dziewięć krótkich kroków, Jak zabezpieczyć domową sieć Wi-Fi. Te kilka wskazówek znacznie zwiększyło twoje bezpieczeństwo. Ale nie ważne jak bardzo zabezpieczysz sieć, największą luką w systemach jest człowiek i jego nieuwaga! Dlatego uważajcie na siebie surfując po sieci, oglądając niewinne słodkie kotki. 

W następnym tekście poruszymy temat sieci publicznych i jak z nich korzystać. Zapraszamy również na naszą stronę na FB, gdzie będziemy informować o naszych kolejnych wpisach! Facebook
Jeśli interesuję Cię czym się zajmujemy, _kliknij tutaj_ .

Niech Drukarka będzie z Tobą i życzymy Szczęśliwego Nowego Roku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *